Kominki od dawna nadawały niepowtarzalnego nastroju wnętrzom, w jakich się znajdowały. Nie zmieniło się to także w czasach obecnym, w jakich to znacząco ewoluowała zarówno technologia budowlana, jak również strategie wytwarzania ciepła.
Aktualnie spora grupa osób decyduje się na kominek nie wyłącznie po to, żeby stanowił on źródło niedrogiego grzania, lecz także po to, aby udekorować pomieszczenie mieszkania oraz nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Bez względu na czynnik, dla jakiego decydujemy się na kominek, należy mieć na uwadze kilka kwestii.
Jaki kominek kupić – od czego zacząć?
Na początku drogi musimy ustalić, w jakim miejscu w naszym mieszkaniu chcielibyśmy ulokować kominek. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż wymaga on dostatecznie dużej powierzchni, zatem świetnie sprawdzi się w tym przypadku salon, bądź duży pokój gościnny. Warto mieć także na uwadze fakt, iż umieszczenie kominka w środkowej części mieszkania spowoduje, iż będzie on proporcjonalnie wydzielał ciepło do wszystkich zakamarków domu. Nie może także zostać umiejscowiony przy ścianie nośnej, ponieważ narazimy się wówczas na poważną stratę ciepła. Poza usytuowaniem, na sam kominek trzeba również zarezerwować miejsce na wszystkie dodatki, jakie będą niezbędne do użytkowania z niego oraz utrzymania w czystości, a również na samo paliwo, jakie wykorzystamy do palenia. Jedną z ostatnich rzeczy, o której trzeba pamiętać przy doborze usytuowania jest to, żeby podłoga pod kominkiem wykończona została ognioodpornym surowcem, np. kaflami lub kamieniem.
Wybieramy wkład kominkowy
Istotnym elementem każdego kominka jest wkład, w jakim pali się ogień. Przy jego doborze trzeba wziąć pod uwagę parę kwestii. Albowiem gotowy produkt ma z założenia spełniać swoją funkcję przez wiele lat, jego budowa musi spełniać nasze wszelkie kryteria, zarówno pod względem użyteczności, bezpieczeństwa, jak również designu. Pod rozwagę musimy wziąć takie kwestie jak typ wkładu, rodzaj korpusu, energię grzewczą, atuty wizualne oraz również cenę. Przede wszystkim powinniśmy jednak postanowić, którego paliwa planujemy wykorzystywać do spalania w naszym kominku. Najlepsze rozwiązanie to paliwa stałe, takie jak drzewo lub węgiel, również oleje opałowe czy gaz. Oba warianty paliwa determinują zastosowanie innego wkładu.
Wkład kominkowy żaroodporny
Jeżeli postanowimy, iż do spalania wykorzystywać będziemy drzewo lub węgiel, trzeba wyposażyć się we wkład , który będzie żaroodporny. Jest on dostosowany do palenia wysokotemperaturowego. Wielkim atutem tego rodzaju kominków są małe koszty eksploatacji – zarówno drzewo, jak i węgiel są relatywnie niedrogie. Nie do przecenienia jest także miły nastrój, którego dodają wnętrzom. Niemniej jednak posiadają także wady. Po pierwsze drzewo lub węgiel trzeba będzie gdzieś składować, natomiast nie wszyscy posiadają na ten cel odpowiednio dużo miejsca. Gdy zapomnimy o regularnym dorzucaniu „do kominka” płomień błyskawicznie zgaśnie. Spalanie paliwem stałym zazwyczaj nie jest skuteczne w skali całego budynku, grzeje jedynie wnętrze, w jakim usytuowany jest kominek, stanowi zatem przeważnie tylko dodatkowe źródło ciepła.
Wkład kominkowy kwasoodporny
Jeżeli bardziej od ekonomii oraz nastroju, jakiego nadają pomieszczeniom kominki spalane drzewem liczy się dla nas wygoda, musimy nabyć wkład kwasoodporny, który jest dostosowany do palenia gazów oraz oleju opałowego. Po pierwsze, dzięki takiemu podejściu nie trzeba przygotowywać specjalnego miejsca w mieszkaniu celem gromadzenia paliwa opałowego. Nie trzeba także myśleć o tym, żeby regularnie dodawać go do paleniska. Rozpalanie jest bezproblemowe, bowiem zazwyczaj funkcjonuje na pilota. Jednakowo łatwo możemy ograniczyć bądź podwyższyć ogień. Podobnie utrzymywanie czystości wkładów gazowych nie wywołuje większych problemów. Jednakże, oleje opałowe oraz gaz są stosunkowo kosztowne. Ponadto ogień generowany w wyniku takiego palenia posiada w sobie znacznie mniej uroku.
Kominek, a nasze wnętrze
Jeżeli dobraliśmy już usytuowanie na własny kominek i właściwy wkład, przyszła kolej na wybór odpowiedniego modelu. Najlepsze są kominki klasyczne, wkomponowane w ścianę np. w pokoju gościnnym, kominki kilkustronne, które umieszcza się w ścianach łączących 2 pokoje i kominki wolnostojące – tak zwane kozy.
Kominek tradycyjny
Klasyczny kominek montowany jest przeważnie przy ścianie w pokoju gościnnym. Rekomendowany jest dla ludzi, którzy chcieliby nadać swojemu mieszkaniu niepowtarzalny, przyjemny nastrój. Taki kominek jest zazwyczaj czymś więcej niżeli źródłem gorąca bądź dekoracjom, jest centrum całego mieszkania, przy którym domownicy spotykają się przy wielu okolicznościach.
Kominek dwu-, trójstronny
Dla ludzi ceniących sobie współczesny wygląd dobrym wyjściem może być kominek dwu- lub trójstronny. Takie kominki wkomponowane są w ściany, które łączą 2 pokoje, np. kuchnię oraz pokój gościnny, zatem z obu tych pomieszczeń można rozweselać oko widokiem ognia. Jest to niezwykle interesujące rozwiązanie aranżacyjne, które zdobywa coraz więcej miłośników. Niemniej jednak dobrze, żeby taki kominek został zbudowany wraz z budową nowego mieszkania, w późniejszym czasie wybudowanie go potrafi być kłopotliwe.
Kominek wolnostojący
Koza, inaczej kominek wolnostojący to doskonała opcja dla klasycznego kominka, który zda egzamin przede wszystkim w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. Stanowi również idealne rozwiązanie w okresie, w jakim wprowadzamy się do już zbudowanego mieszkania, w jakim nie ma kominka, natomiast nie stać nas jeszcze na gruntowny remont. Kominki wolnostojące dostępne są w najrozmaitszych liniach oraz typach, w związku z czym każdy może wybrać coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom oraz poczuciu estetyczności.
Co trzeba mieć na uwadze przy zakupie kominka?
Gdy będziemy już w posiadaniu naszego wymarzonego kominka, trzeba pamiętać o tym, żeby był on dobrze eksploatowany. Podstawę odpowiedniego oraz bezpiecznego funkcjonowania kominka jest regularne oraz odpowiednie czyszczenie oraz konserwowanie komina. Także wnętrze kominka musi być regularnie oraz odpowiednio czyszczone. Istotne jest również wykonywanie od czasu do czasu weryfikacji stanu technicznego naszego kominka. Koniecznie musimy przestrzegać wszystkich zaleceń, które widnieją w instrukcji do naszego kominka. Dzięki czemu na bardzo długie lata będziemy mogli radować się wszystkimi korzyściami, jakie wynikają z posiadania kominka.