Oświetlenie jest często niedocenianą częścią naszych domów i mieszkań. Oprócz tego, że ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność, może również mieć duży wpływ na nastrój, emocje i samopoczucie, a także wystrój wnętrza. Dni stają się coraz krótsze, a my zbliżamy się do ciemniejszych dni jesieni i zimy, dlatego ważne jest, aby podkreślić, jak ważne jest nasze oświetlenie wewnętrzne nawet dla naszego zdrowia.
Oświetlenie nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej przestrzeni Twojego nowego czy już istniejącego domu czy mieszkania. Taki dom czy mieszkanie musi mieć racjonalnie dobrze dopasowane oświetlenie, aby dobrze w nim się czuć. W takim razie należy się zastanowić, jakie oświetlenie najlepiej sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Warto tutaj troszeczkę poszukać inspiracji, informacji za czym zaczniemy tworzyć taką przestrzeń świetlną dla naszego własnego mieszkania czy domu.
Najpierw zadaj sobie pytanie: Jaki jest cel tego pokoju? Jak duże będzie pomieszczenie i czy oświetlenie będzie użyteczne, czy bardziej dekoracyjne. Zły rodzaj oświetlenia może stworzyć nieprzyjemne otoczenie.
Jakie oświetlenie najlepiej sprawdza się w każdym pomieszczeniu? Poniżej znajdują się kilka sugestii ale najpierw porozmawiajmy o chłodnym, ciepłym i jasnym oświetleniu oraz o tym, jak wpisze się ono w Twój projekt oświetlenia. (Krótka uwaga: chłodna i ciepła to terminy opisujące temperaturę barwową i są one często mierzone w kelwinach, taka temperatura barwowa oznacza rzeczywistą swoją temperaturę światła).
Temperatura barwowa i co to oznacza?
Chłodne światło: to światło ma niebieskie odcienie i jest stymulujące. Najlepsze do kuchni, łazienek, miejsc pracy i na zewnątrz. Ciepłe światło: to światło ma czerwone odcienie i daje kojące, relaksujące wrażenie. Najlepsze do sypialni, łazienek i miejsc spotkań, takich jak rodzina lub salon. Jasne światło: to światło emituje białe światło, jak światło dzienne w południe. Występuje również w łagodnej bieli (delikatne żółtawe światło), chłodnej bieli (delikatne białe światło) i świetle dziennym (niebieskawo-białe światło). Najlepsze do łazienek, kuchni, piwnic lub do oświetlenia zadaniowego lub akcentującego. Im wyższa temperatura Kelvina, tym chłodniejsze (niebieskie) będzie światło. Im niższa temperatura w kelwinach, tym cieplejsze (żółte) światło. Jasne (lub białe) światło znajduje się w środkowym zakresie skali kelwinów, od około 4000 do 6000 kelwinów.
Jakie oświetlenie działa najlepiej w każdym pomieszczeniu?
Kuchnia
Kuchnia jest miejscem roboczym w domu, więc będziesz potrzebować różnorodnego oświetlenia w tej przestrzeni. Najlepiej byłoby użyć chłodnego oświetlenia w kuchni, ponieważ będziesz wykonywać różnorodne zadania. Ponieważ kuchnie w większości nowych domów są częścią otwartego planu piętra, oświetlenie może być trudne. Tutaj przyda się oświetlenie do różnych zadań czyli do siekania i gotowania. Najczęściej dużo montuje się lamp i żyrandoli i w różnych miejscach montuje się różne ciekawe żarówki, aby światło było do każdej pracy inne i przyjazne dla naszego wzroku. Na przykład w przypadku lamp wiszących nad wyspą kuchenną użyj chłodnego białego światła, aby dopasować oświetlenie zadaniowe.
Łazienki
W pomieszczeniach takich jak łazienka, w których ktoś nakłada makijaż, najlepiej mieć dobre światło. Oznacza to więc używanie chłodnego lub jasnego oświetlenia w tej przestrzeni. Po pierwsze, tego typu oświetlenie pomoże obudzić Cię rano. Po drugie, ten rodzaj światła naśladuje światło zewnętrzne, dzięki czemu będziesz mieć dokładniejszy obraz tego, jak będziesz wyglądać w świetle słonecznym. W naszych czasach warto też pomyśleć o mieszanym świetle np. nad wanną. Kiedy kąpiel w wannie pomoże Ci się odprężyć, ciepłe oświetlenie .To byłoby idealne rozwiązanie, dlatego też warto tutaj iść na kompromis i używać różnego światła.
Sypialnia
Ponieważ sypialnia jest wykorzystywana o różnych porach dnia. Sugeruje się ułożenie oświetlenia w tej przestrzeni aby w każdej porze dnia czy nocy mieć inne światło. Oznacza to, że rano będziesz potrzebować innego oświetlenia niż tego, którego używasz, gdy nadejdzie pora nocna i chcesz odpocząć. Warto tutaj pomyśleć o świetle do czytania na szafkach nocnych przy łóżku, ponieważ wiele osób z nas lubi czytać w nocy przed zaśnięciem. Czasem takie zmęczenie daje nam szybsze zaśnięcie. Takie światło jednak musi być mocniejsze ale punktowe skierowane na książkę najlepiej.
Pokój dzienny- gościnny
Tutaj będziesz potrzebować ciepłego oświetlenia w takiej przestrzeni. Może być w odcieniach ciemnych, jeżeli jest z dużą ilością okien, gdzie światło z każdej strony może zajrzeć. Oświetlenie akcentujące lub kinkiety ścienne z ciepłym oświetleniem zapewnią odpowiedni blask, zapobiegający odblaskom na ekranie, gdzie często lubimy pooglądać rodzinnie jakieś filmy wieczorem tzw. seanse filmowe.
Każdy z nas wybierze na pewno coś innego i stylowego dla swojego domu z innym budżetem. Warto jednak o mocy żarówek w żyrandolach pomyśleć w racjonalny sposób, bo nawet ten żyrandol nie ma takiej wartości jak sama żarówka.